Czy można kąpać szczura?
Szczurki to dosyć specyficzne zwierzaki i wbrew pozorom delikatne. Zanim przyjmiemy takiego lokatora pod własnych dach warto dowiedzieć się w sprawdzonych źródłach, jak z nimi postępować i jak się nimi opiekować, by nie wyrządzić im przypadkowo niechcianej krzywdy. Higiena w klatce to absolutnie priorytetowa sprawa, której warto poświęcać regularnie czas. Wymiana ściółki i kompleksowe mycie podstawy klatki musi odbywać się mniej więcej co trzy dni. Nie należy wówczas dosypywać świeżych trocin z nadzieją, że to wystarczy. Klatka musi być czyszczona i koniec kropka. A co ze szczurkiem? Czy można mu serwować regularne kąpiele?
Kąpiele wodne – można czy nie można?
Środowisko miłośników szczurków jest w tej kwestii dosyć mocno podzielone. Jedna grupa uważa, że wodne kąpiele mogą wyłącznie zaszkodzić, druga grupa nie dostrzega w kąpielach wodnych niczego złego. Tymczasem prawda, jak to zwykle bywa, mieści się gdzieś pośrodku. Faktem jest, że kąpiele bez wcześniejszego przygotowania mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Jak już zostało wspomniane – szczurki to dosyć wrażliwe i czułe na wszelkie zmiany zwierzaki. Kąpiel w chłodnym pomieszczeniu i zimnej wodzie może wobec tego być traumatycznym przeżyciem i to w dodatku dosyć nieprzyjemnym. Być może niosącym za sobą przykre konsekwencje. Niemniej, zgoła inaczej wygląda kąpiel w letniej wodzie i w pomieszczeniu o nieco wyższej temperaturze. Letnia woda i ciepła temperatura powietrza to właściwie warunki i gwarancja na to, że kąpiel będzie w pełni bezpieczna dla gryzonia.
Warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalny szampon do kąpieli dla psów lub kotów. Pamiętać również trzeba, żeby po kąpieli szczurka porządnie osuszyć. Nie można w tym celu używać suszarki. Suszenie w tym wypadku polega na odsączaniu za pomocą delikatnego ręcznika.
Kąpiele piaskowe – na czym polegają?
Niektórzy właściciele nie chcą podjąć się kąpieli wodnej w trosce o zdrowie i samopoczucie szczurka. Taka decyzja nie oznacza jednak, że nie można zadbać o higienę gryzonia w inny sposób. Specjalne piaski do kąpieli gryzoni to coś, co może się sprawdzić, aczkolwiek nie musi. Piaskowa kąpiel polega na „taplaniu” się w piasku, co pozwoli usunąć zabrudzenia i tłuszcz. Zaledwie niewielka garstka szczurków faktycznie traktuje piasek jako środek do czyszczenia, ale większość potraktuje go jako świetną atrakcję, którą można porozrzucać po całej klatce i jej okolicach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by takiej metody spróbować.
Sam się umyje!
Dosyć częstym wyborem jest pozostawienie kwestii higieny osobistej szczurkowi. Szczury myją się samodzielnie regularnie i dbają o czystość futerka. Jeżeli nie ma awaryjnej sytuacji lub zabrudzeń wymagających interwencji z zewnętrz, to najlepiej będzie nie decydować się na żadne kroki. Te inteligentne zwierzęta doskonale wiedzą, jak zadbać o własny komfort. Do mycia używają łapek oraz własnej śliny i na ogół taka metoda jest w zupełności wystarczająca.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.