Wychowywanie pupila, czy szczury żałują złych wyborów?

Szczury od wielu lat stanowią wyzwanie dla naukowców, którzy już dowiedli, że mamy do czynienia ze zwierzętami ponadprzeciętnie inteligentnymi. Kolejne badania dowodzą, że inteligencja ta przejawia się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim dziś wiemy doskonale, że szczury to zwierzęta, które be problemu wyciągają wnioski. Ponadto, dzięki specjalnym maszynom udało się również zarejestrować śmiech szczurów. Są zatem zwierzętami, które można w pewien sposób rozśmieszyć, choć śmieją się również, gdy są radosne. Zadowolenie szczurka można zauważyć również po uszkach. Kiedy wszystko jest w porządku, a szczur czuje się wyjątkowo dobrze, to zauważymy, że uszy są nieco bardziej zaróżowione i luźniejsze. Mogą okazywać pozytywne emocje. A co z tymi złymi lub mniej radosnymi?

Szczur wie, że postąpił niewłaściwie

Choć może się to wydawać nieprawdopodobnym, to jednak szczur doskonale przyswaja zachodzące wokół niego zjawiska i zdarzenia. Badania dowodzą, że szczurki potrafią odczuwać pewnego rodzaju rozżalenie i z pewnością potrafią żałować złych decyzji. Skąd o tym wiemy? Grupa badaczy postanowiła sprawdzić, w jaki sposób szczurki reagują na przykre sytuacje i czy są w stanie odczuć żal. Eksperyment polegał na umieszczeniu dwóch miseczek z pokarmem i wypuszczeniu szczurków, które ustawiały się w kolejce do rarytasów. Z wielkim zaskoczeniem zaobserwowano, że szczurki, które znalazły się w nieco dłużej kolejce spoglądały z żalem w oczkach w kierunku towarzyszy, którzy dostali się właśnie do miseczki. Taki eksperyment pozwala twierdzić, że szczury doskonale orientują się w tym, co się wokół nich dzieje. Mają pełną świadomość tego, że źle podjęta decyzja może być brzemienna w skutkach.

Stworzenia wypełnione emocjami

Przez wiele lat uważano, że przeżywanie konkretnych stanów emocjonalnych jest przypisane wyłącznie człowiekowi. W przypadku zwierząt kluczową rolę miał odgrywać instynkt. Badania na szczurkach dowodzą, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Szczurki odczuwają szczęście, radość, żal, smutek i stany depresyjne. Są zwierzętami, które niemal natychmiast reagują na zastane warunki. Widać to na przykładzie szczurków, które nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem właściciela. Takie osobniki na ogół są o wiele bardziej osowiałe i po prostu smutne. Brakuje im kontaktu z człowiekiem, głaskania i wspólnie spędzonego czasu. Szczurki cieszące się świetną relacją z właścicielem są żywotne i energiczne.

Przede wszystkim jednak nie odczuwają stresu. Są spokojne i cieszą się wysokim poczuciem bezpieczeństwa. Zdecydowanie wiedzą, że złe postępowanie może skończyć się karą, dlatego odczuwają skruchę. Mowa o szczurkach, którym odebrano rarytasy po ugryzieniu właściciela. Świadomość złego postępowania pozwala na pewnego rodzaju naukę i delikatną tresurę. Badania dowiodły również, że szczury to niezwykle empatyczne zwierzęta, choć i tę cechę przypisywano przede wszystkim ludziom.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.