Kilka porad przed zakupem szczurka

Zakup szczurka to wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Trzeba wziąć pod uwagę naprawdę sporo aspektów, by zapewnić nowemu pupilowi idealne warunki do życia. Od czego powinniśmy zacząć przygotowania?

Odpowiednia klatka to podstawa

Szczurki to zwierzęta, które uwielbiają przestrzeń, dlatego klatka musi być odpowiednia duża, by zapewnić zwierzakom swobodę ruchu i miejsce do nieustających zabaw. Doskonałym pomysłem są piętrowe klatki, w których szczurek tak na dobrą sprawę sam będzie w stanie się urządzić. To on zadecyduje, gdzie będzie jadał posiłki, gdzie będzie się bawił i w jaki sposób oraz gdzie będzie spał. Potrzebuje jedynie odpowiedniej ilości przestrzeni, by móc sobie wszystko szczegółowo rozplanować. Uważa się, że przeciętna klatka dla duetu lub nieco większej gromadki powinna mieć 50 x 80 x 50cm. To minimalny rozmiar i gdyby przyszło nam do głowy powiększanie własnej gromadki, to w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o większą klatkę.

Towarzystwo musi się zgadzać!

Zakup szczurka nigdy nie jest zakupem jednego osobnika, chyba że mamy skłonności sadystyczne i chcemy wykończyć naszego pupila. Szczurek potrzebuje towarzystwa drugiego szczurka do poprawnego funkcjonowania. Bez kompana będzie czuł się nieszczęśliwy i z pewnością odczuje znaczący wzrost stresu. Jeżeli wobec tego zależy nam na tym, aby zwierzaki czuły się w naszym domu, to musimy pamiętać o tym, że szczur potrzebuje drugiego szczura.

Odpowiednia ściółka gwarancją dobrego samopoczucia

Wymiar klatki i towarzystwo to ważne aspekty, ale równie ważnym będzie rodzaj ściółki. Jeżeli decydujemy się na trociny, to powinniśmy zdecydować się na grubszą wersję i przede wszystkim na trociny odpylone. Dzięki temu szczurek będzie mógł cieszyć się wygodą i nie będzie musiał się obawiać, że porani sobie łapki. Doskonałym rozwiązaniem będzie również pellet. Tego rodzaju ściółka według wielu znawców jest najlepszym rozwiązaniem. Owalne elementy nie są szkodliwe i doskonale wchłaniają wilgoć. Co więcej, zajmą się również neutralizowaniem przykrych zapachów. Każdy właściciel szczurka powinien również pamiętać o tym, że ściółka powinna być wymieniana mniej więcej co trzy dni. Wówczas będziemy mieli pewność, że w klatce panuje odpowiednia czystość.

Dziwne zachowania szczurka – co mogą oznaczać?

Najdziwniejszym zachowaniem szczurka jest gryzienie własnego właściciela. Takie zachowanie, którego wcześniej nie odnotowaliśmy może mieć kilka źródeł. Szczurki nie przepadają za zmianami, bo te kojarzą się z zaburzeniem poczucia bezpieczeństwa. Potrzebują również regularnego kontaktu z właścicielem. Dosyć często można zaobserwować agresywne zachowania u szczurków, które zostały zaniedbane przez właściciela. Brak atencji powoduje, że szczurek może dziczeć. Może gryźć również w sytuacjach, gdy nie czuje się pewnie lub wręcz czuje się zagrożony. Wkładając rękę do klatki ruch musi być zdecydowany, aczkolwiek nie może wprowadzać zbytniego chaosu, który zdezorientuje szczurka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.