Samiec czy samica, jaką płeć wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepszym wyborem będzie samiec czy samiczka. W obu jednak przypadkach warto trzymać się jednej zasady, a właściwie jednej płci. Jeżeli przymierzamy się do posiadania pewnej ilości gromadki szczurków, ale nie zamierzamy jej poszerzać naturalnymi sposobami, to zdecydowanie dobrze będzie zdecydować się albo na grono dziewczyn albo chłopaków. Warto również mieć świadomość, że istnieją pewne różnice w zachowaniu samców i samiczek. Być może taka wiedza pozwoli nam w jakiś sposób przy wyborze tuż przed zakupem. Co warto wiedzieć?
Cechy charakteru samców
Pomimo że szczurki to stworzenia o indywidualnym charakterze, to jednak można wyłuskać kilka cech wspólnych dla danej płci, które bywają pomocne dla osób, które dopiero przymierzają się do zakupu. Samce szczurków mogą wagowo przekraczać nawet 500g, co sprawia, że są tak naprawdę znacznie większe niż dziewczyny. Jednak nie tylko wygląd jest zasadniczą różnicą. Chłopaki są o wiele spokojniejsze niż dziewczyny. Widać to nawet po ich ruchach oraz większej chęci spokojnego zalegania na posłaniu, kolanach lub gdziekolwiek, gdzie się je usadzi. Tak naprawdę większość z nich nie ma potrzeby eksplorowania nowego otoczenia. O wiele chętniej wypoczną w nowym miejscu niż sprawdzą, co kryje się „za rogiem”. Są zatem bardziej leniwe, ale też nieco bardziej powolne i raczej nieskłonne do zmian w zachowaniu. Agresywne wyskoki dotyczą raczej samców z podwyższoną ilością testosteronu, co tak naprawdę można załatwić, decydując się na kastrację. Bywają również nieco niedbałe w kwestii higieny osobistej, bo lenistwo pozwala im na załatwianie potrzeb nawet w swoim posłaniu. Podsumowując, samce są:
- spokojniejsze niż samiczki
- łagodniejsze
- leniwe i przez to mniej ciekawe tego, co się wokół nich dzieje
- zwracają mniejszą uwagę na higienę osobistą.
Cechy charakteru samiczek
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku samiczek. Są one w porównaniu z samcami jednym wielkim żywiołem, który czasami ciężko ujarzmić. Samiczki są wypełnione po same pazurki energia, którą pragną spożytkować. Zobaczymy znaczną różnicą, gdy wypuścimy samca i samiczkę na wybieg (tj. mieszkanie). Samiczka poczuje wewnętrzną potrzebę zajrzenia dosłownie w każdy zakamarek. Będzie eksplorować, by zobaczyć wszystko, co dzieje się w jej najbliższym otoczeniu. W pierwszym momencie będzie nam się zdawało, że samiczka jest bardziej niezależna i samowystarczalna, ponieważ nie będzie się upominała o „głaski” tak często jak samce. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje miłości. Potrzebuje, ale przyjdzie po nią, jak już sprawdzi, co się dzieje w różnych zakamarkach. Samiczki są żywiołowe, energiczne i bardzo ciekawskie. Są fizycznie mniejsze i mają skłonności do przesadnej troski o własną higienę. Raczej nie zdarza im się załatwianie potrzeb pod siebie. Podsumowując, samiczki są:
- wulkanami energii
- są bardziej uporządkowane
- niezwykle ciekawskie
- ruchliwe.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.