Jak rozwiązać sprawę gryzienia przez szczura?

Nie ma najmniejszej wątpliwości co do tego, że szczury to zwierzęta o niebywałej inteligencji. Nie oznacza to jednak, że nie wiążą się z nimi żadne problematyczne kwestie. Najczęstszym zgłaszanym problemem jest gryzienie właściciela. Jest to problem z przynajmniej dwóch względów. Po pierwsze, szczurze ząbki są dosyć ostre, a zatem ugryzienie niemal zawsze jest bolesne. Po drugie, szczur nie robi tego bez powodu, a zatem musimy poznać przyczynę takiego zachowania, a wbrew pozorom przyczyn może być wiele. Co powinniśmy wiedzieć?

Gryzę, bo jestem sam

Dla wielu osób taka przyczyna może wydawać się nieprawdopodobna, aczkolwiek szczurki żyjące w samotności miewają tendencje do dosyć agresywnego zachowania. Nie jest ono podyktowane złośliwością lub chęcią skrzywdzenia właściciela, a sytuacją, w której szczur po prostu czuje się nieszczęśliwy. Szczurki potrzebują towarzystwa swojego gatunku. Rzecz nie w tym, że decydując się na szczurka decydujemy się na całą hodowlę. Rozwiązaniem będzie już jeden współlokator, który będzie towarzyszył w zabawach, jedzeniu i wspólnym odpoczynku. Brak towarzystwa sprawia, że poziom stresu znacząco u szczurów wzrasta, a to prowadzi do zachowań, których by nie było, gdyby nasz pupil miał kompana swojej lub przeciwnej płci.

Szczury bywają płochliwe

Trzeba sobie również zdać sprawę z tego, że szczury to zwierzątka żyjące w określonej rutynie. Nie przepadają za zmianami, a jeszcze bardziej nie przepadają za gwałtownymi ruchami, które mogą kojarzyć się z atakiem. Uwielbiają mieć przestrzeń pozwalającą im sądzić, że zawsze jest jakaś droga ucieczki. Zapędzone w róg, mogą zareagować spontaniczną agresją. Wówczas warto zastanowić się przede wszystkim nad swoim zachowaniem. Szczurki potrzebują poczucia bezpieczeństwa o każdej porze dnia i nocy. Gryzą, gdy z jakiegoś powodu poczują się zagrożone. Warto zatem w pierwszej kolejności przeanalizować swoje gesty, bo być może zrobiliśmy coś nieoczekiwanego, co mogło podnieść poziom stresu zwierzaka.

Kto tu rządzi?

Niestety zdarzają się również sytuacje, w których gryzienie nie ustaje mimo zapewnionych doskonałych warunków. Prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z sytuacją, w której to szczurek czuje się osobnikiem dominującym w całym domu. Takie poczucie sprawi, że będzie chciał za każdym razem okazywać swoją pozycję i będzie tego dokonywał za pomocą ząbków. Co możemy wówczas zrobić?

  • po ugryzieniu włożyć szczurka do klatki i nie obdarowywać go dodatkowymi rarytasami, wyłącznie podstawową karmą. Szczurek doskonale zorientuje się w sytuacji. Głupi nie jest.
  • w sytuacjach wyjątkowo ekstremalnych, gdy szczur za wszelką cenę pragnie zademonstrować swoją dominację, można delikatnie powalić go na grzbiet. To pozycja, która musi zrobić na szczurku wrażenie, bo właśnie w ten sposób zachowują się słabsze osobniki.
  • warto również nagradzać dobre zachowanie, by szczurek oswoił się, że brak agresji wiąże się ze smakołykami.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.