Najlepsza ściółka dla szczura

Mogłoby się wydawać, że posiadanie szczurka nie wiąże się z większą odpowiedzialnością i obowiązkami. Na ogół wydaje nam się, że to zwierzątka niewymagające i w dużym stopniu samowystarczalne. To wyjątkowo krzywdząca opinia, którą pod żadnym pozorem nie należy się sugerować. Szczurki to empatyczne i bardzo towarzyskie istoty. Żeby zapewnić im maksymalny poziom komfortu oraz poczucie bezpieczeństwa, trzeba będzie również odpowiednio wyposażyć klatkę. Poza standardowymi akcesoriami, najważniejszym elementem szczurzego apartamentu jest odpowiednia ściółka. Wybór jest ogromny, aczkolwiek nie wszystko sprawdzi się w przypadku szczurka.

Czy zwyczajne trociny to dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że czysta klatka wiąże się z dobrym samopoczuciem gryzonia. Zaniedbanie kwestii higienicznych może rzutować na zdrowie zwierzaka, dlatego tak ważnym jest, aby zapewnić mu godne warunki i regularnie czyścić klatkę. Standardowe trociny to bez wątpienia jeden z powszechniejszych wyborów. Nic w tym jednak dziwnego. Trociny bardzo skutecznie wchłaniają wilgoć i są dosyć miękkie, więc nie zranią delikatnych szczurzych łapek. Warto jednak wybrać nieco grubsze trociny, bo drobno mielone mogą za bardzo pylić i powodować dyskomfort. Warto również zorientować się, jaka ściółka znajdowała się we wcześniejszym domu naszego pupila i czy czasem szczurek nie jest alergikiem. Jeżeli ostatecznie zdecydujemy się na trociny, to warto inwestować w producentów, którzy odpylają produkt. Świetnie sprawdzają się trociny z osiki.

Delikatne stworzenia potrzebują czegoś wyjątkowego

Niektóre szczurki faktycznie nie tolerują trocin, ale nie mogą nam tego przekazać w sposób werbalny, dlatego trzeba monitorować ich zachowanie. Każde odchylenie od znanej nam normy należy potraktować poważnie. Warto w takich sytuacjach zrobić eksperyment i przetestować inny rodzaj ściółki. Ściółka z bawełny to doskonała propozycja dla bardziej wybrednych gryzoni. Do jej największych zalet należy zaliczyć fakt, że doskonale wchłaniają wilgoć, nie posiadają drobinek, a wobec tego w żaden sposób nie pylą i jednocześnie odznaczają się fantastyczną miękkością. Właśnie z takiej ściółki bardzo chętnie tworzą sobie posłania. Cena jest nieco wyższa niż w przypadku zwyczajnych trocin, aczkolwiek to produkt wydajny, a gdy w grę wchodzi komfort pupila, to pieniądze przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

Pellet dla szczurka?

Potrzeba było czasu, aczkolwiek miłośnicy szczurków faktycznie przekonali się do pelletu i dzisiaj wielu z nich nie wyobraża sobie innej ściółki dla swojego pupila. Zaletą pelletu jest fakt, że nie można go wyrzucić z klatki z taką swobodą i lekkością, jak to bywa w przypadku trocin. Jest również wyprofilowany w taki sposób, by w żadnym wypadku nie zranić delikatnych łapek szczurka. Doskonale chłonie wilgoć oraz przykre zapachy. To wygodna propozycja również dla mieszkańca klatki. Szczurki uwielbiają pellet i lubią się w nim podkopywać na różne sposoby.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.