Urządzamy wnętrze klatki w dodatkowe akcesoria dla szczurka

Klatka szczurka to jego królestwo. To przestrzeń, w której spędza najwięcej czasu, a zatem musi być dobrze przemyślana zarówno pod względem odpowiednich wymiarów, jak i materiału oraz wyposażenia. Decydując się na szczurki, musimy pamiętać o tym, że to zwierzątka, dla których otoczenie ma kolosalne znaczenie. Co powinniśmy wiedzieć o wyposażeniu klatki?

Która miska sprawdzi się najlepiej?

Kuchnia to bardzo ważne miejsce w klatce szczurków i wobec tego trzeba będzie ją wyposażyć w taki sposób, by faktycznie spełniała swoją funkcję. Najważniejszym elementem w tej przestrzeni jest oczywiście miseczka. Rynek zoologiczny może się w tej materii pochwalić dosyć mocno rozbudowaną ofertą, aczkolwiek kluczową kwestią będzie przede wszystkim komfort właściciela, a co ważniejsze – szczurków. Częstym wyborem są miseczki plastikowe, choć trzeba mieć świadomość, że coraz więcej ludzi rezygnuje z takiego pomysłu. Faktem jest, że to jedna z najtańszych opcji. Niemniej, plastik szybko się eksploatuje i to z udziałem ostrych ząbków szczurków, które z chęcią je podgryzają. Są również lekkie, co czasami może być kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku pobudzonych szczurków, które mają w zwyczaju rozrzucać wszelkie znajdujące się w klatce przedmioty.

Jeżeli zależy nam na czymś stabilniejszym, to powinniśmy się zdecydować na miskę ceramiczną. Ciężar ceramiki sprawia, że szczurek ma ograniczone możliwości, a karma siłą rzeczy znajduje się w samej misce, a nie w jej okolicach. Rozwiązaniem są także miski metalowe, które będzie można przymocować do prętów klatki.

Świeża woda. Jakie poidełko?

Najczęstszym wyborem są poidełka kulkowe, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których szczurek nie do końca wie, jak poradzić sobie z takim urządzeniem. Może to wynikać z faktu, iż w sklepie zoologicznym, w którym dorastał korzystał z czegoś innego. Warto w trakcie zakupów dowiedzieć się u źródeł, jakie są przyzwyczajenia, co może nam zaoszczędzić sporo nerwów w przyszłości i przede wszystkim zapewni komfort szczurkowi już pierwszego dnia w nowym domu. Sporą popularnością cieszą się również poidełka napełniane od góry. Zdecydowanie odradza się umieszczania wody w miskach. Możemy mieć pewność, że szczurek dołoży wszelkich starań, by woda znalazła się wszędzie z wyjątkiem miski.

Co jeszcze powinno znaleźć się w klatce szczurków? Oto kilka niezbędników:

  • dobrze dobrana ściółka, która zapewni komfort, będzie odpowiednio miękka i z łatwością pochłonie wilgoć. Dobrym rozwiązaniem są grube trociny lub zwykły pellet.
  • miseczka i poidełko
  • hamaki bywają postrzegane jako element rozrywkowy, ale to przede wszystkim miejsce, w którym szczurki uwielbiają odpoczywać. Czują się w nich doskonale, a zatem warto zadbać o to, by w klatce znalazł się przynajmniej jeden hamak mieszczący dwa ciałka
  • koszyk ze ściółką, który będzie dodatkowym miejscem wypoczynkowym. Szczurki uwielbiają wypoczywać, ale potrzebują do tego specjalnej przestrzeni, w której będą czuły się całkowicie bezpiecznie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.