Wybieramy najlepszą klatkę dla naszego pupila

Szczurki to istoty, które potrzebują odpowiedniej przestrzeni, by czuć się swobodnie. Spora przestrzeń pozwala również zredukować stres. Przede wszystkim jednak rozmiar musi być dostosowany do przynajmniej dwóch osobników, ponieważ szczurki nie potrafią żyć w samotności. Musi wobec tego zapewniać przestrzeń, w której duet bez problemu się pomieści i będzie w stanie przemieszczać się bez najmniejszego problemu. Nie ma mowy o małej klatce, która nadaje się tylko do spania. W takich klaustrofobicznych klatkach szczury czują się przytłoczone, co może wpłynąć na ich ogólne samopoczucie i przyczynić się do zmian w zachowaniu, w tym do pojawienia się agresji. Wyjątkiem są kiszonki, które sprawdzają się podczas łączenia szczurów. Na co zwrócić uwagę, wybierając klatkę dla naszych pupili?

Rozmiar musi się zgadzać!

Szczurom trzeba zapewnić przestrzeń bez względu na płeć. Faktem jest, że samce są mniej ruchliwe i mogłoby się wobec tego wydawać, że rozmiar klatki nie ma większego znaczenia. Nic bardziej błędnego. Przestrzenna klatka to komfort, ponieważ szczurek będzie mógł w pewnym sensie samodzielnie wygospodarować miejsca do poszczególnych czynności. Warto zadbać o to, by „kuchnia” znajdowała się nieco dalej od miejsca przeznaczonego do załatwiania pilnych potrzeb fizjologicznych. Warto również pamiętać o tym, by w klatce znalazło się miejsce na zabawę. Eksperci uważają, że w przypadku dwóch szczurków najlepszym rozwiązaniem będzie klatka o wymiarach 80 x 50 x 80 cm. Jeżeli jednak przymierzamy się do powiększania szczurzej gromadki, to trzeba będzie równocześnie zastanowić się nad klatką o nieco większych wymiarach. Przestrzeń to jeden z ważniejszych filarów dobrego samopoczucia szczurów. W klatce spędzają najwięcej czasu i muszą się tam czuć wyjątkowo dobrze.

Z jakiego materiału powinna być klatka?

Najczęściej można spotkać się z klatkami wykonanymi z ocynku. Zasadniczą zaletą tych klatek jest ich cena. To przypuszczalnie najtańsze dostępne klatki, aczkolwiek posiadają również wady. Tego rodzaju klatki znacznie szybciej niszczeją. Pojawia się rdza, której trudno jest się pozbyć i w związku z tym znacznie lepszym pomysłem będzie klatka malowana. Faktem jest, że cena jest nieco wyższa, ale zaoszczędzimy przy okazji sporo nerwów i nie będziemy musieli przejmować się szybko postępującą eksploatacją. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję klatki. Eksperci radzą, by unikać klatek, w których poszczególne kondygnacje są skonstruowane z metalowych prętów.

Takie rozwiązania bywają bolesne dla szczurków i mogą skończyć się niechcianą kontuzją. Doskonałą propozycją są malowane klatki metalowe, ale z wypełnionymi elementami z tworzywa sztucznego. Przede wszystkim nie będą żadnym zagrożeniem dla szczurków, a ponadto są znacznie łatwiejsze do umycia. Wszelkiego rodzaju drewniane elementy z zadziwiającą łatwością wchłaniają zapachy, również te nieprzyjemne, dlatego nie warto decydować się na klatki z takim wyposażeniem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.