W jaki sytuacjach łączyć szczury w stado?
Szczury to stadne zwierzęta, dlatego zawsze trzeba uwzględniać zakup przynajmniej dwóch osobników. Jeżeli kupujemy w jednym miejscu dwa szczurki i wiemy doskonale, że poniekąd „dorastały” razem, to problem mamy z głowy. Nie musimy przejmować się całym procesem zapoznawania się szczurów, który na ogół trwa kilka dni. Znają się, więc jedyną zmianą będzie zmiana adresu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które pragną cieszyć się całą gromadką szczurów i decydują się na poszerzanie swojej szczurzej rodziny. Wówczas trzeba wiedzieć, jak postępować, by nikomu nie stała się krzywda i by wkrótce nowi lokatorzy poczuli się w klatce jak w domu. Jak odpowiednio połączyć szczury w stado?
Proces poznawania
Nie można szczurka po prostu umieścić w klatce z innymi osobnikami i twierdzić, że wszystko będzie dobrze. Takie nierozsądne działanie może doprowadzić do krwawej walki o dominację i wielkich szkód w postaci uszczerbku na zdrowiu. Do kwestii łączenia szczurów w stado trzeba podejść w odpowiedni sposób. Pierwszym o co musimy zadbać to neutralny grunt, na którym dojdzie do spotkania. Bez względu na to, czy próbujemy zapoznać dwa osobniki czy też większą gromadkę, potrzebujemy miejsca, które nie będzie ich wspólną przestrzenią. To moment obserwacji i reagowania wyłącznie w sytuacjach, w których zachowanie innych osobników będzie stanowiło zagrożenie. Słowem, trzeba reagować, gdy dochodzi do krwawej jatki. Jeżeli szczurki dreptają wokół siebie, a być może nawet wydają ostrzegawcze fuknięcia, nie jest to jeszcze powód do naszej interwencji. Przed spotkaniem warto skropić karki szczurków waniliowym olejkiem. Jego intensywny zapach zneutralizuje naturalnych zapach szczurów i sprawi, że nowe zapachy w pewien sposób się ujednolicą.
O czym należy pamiętać?
Szczurki są stadnymi zwierzętami, ale nie oznacza to jednak, że w stadzie nie ma żadnej hierarchii. Jest i to jej ustanowienie będzie kluczowe podczas pierwszego spotkania. Łączenie w stada warto rozpocząć, gdy upewnimy się, że szczurki są wypoczęte, najedzone i spokojne. Powinny przebywać na neutralnym gruncie przez niespełna godzinę. Właściciel zajmuje się wówczas wyłącznie obserwacją. Jeżeli nic złego nie wydarzy się w czasie brykania po łóżku lub po podłodze, to pierwszy sygnał, że spotkanie zapoznawcze przebiega zgodnie z planem, czyli bez krwi. Wówczas możemy zdecydować się na tzw. kiszonkę, czyli umieszczenie szczurków w nieco mniejszej klatce, w której poniekąd będą na siebie skazane. Ba bliskość, poznawanie swoich naturalnych zapachów i przyzwyczajanie się do swojej obecności. W kiszonce powinny spędzić nie mniej niż dobę. Również wtedy należy szczurki obserwować i reagować w ostateczności. Wiele szczurków już po jednej wspólnej nocy są w stanie razem zasypiać i przebywać w swoim towarzystwie bez większych ekscesów. To sygnał, że będą mogły razem zamieszkać we właściwej klatce.
Przed łączeniem w stada pamiętaj, by:
- szczurek był wypoczęty
- zapewnij neutralny grunt
- reaguj tylko wtedy, gdy leje się krew
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.